V případě dotazu, námitek a informací mě kontaktujte přes kontaktní formulář (kontakty a info).

Děkuji za Vaší návštěvu, Administrátor webu - Zdeněk Kubánek

Slovo duchovního

DEN NAROZENÍ PÁNĚ

Milovaní! Vypráví se jeden příběh o králi, který měl krásnou a neobyčejně inteligentní dceru. Princezna však byla nemocná. S každým rokem, kdy dorůstala, přestávala čím dál více ovládat své nohy a ruce, slábl jí zrak i sluch. Mnozí lékaři se snažili léčit tuto tajemnou nemoc, ale marně. Až jednoho dne přišel na hrad stařec, o němž se tradovalo, že údajně zná tajemství života. Všichni se u něho začali přimlouvat, aby princeznu uzdravil. Stařec předal dívce zavřený proutěný koš a prohlásil: „Vezmi si ho a starej se o něj. Uvidíš, budeš zdravá.“ Plná radosti a očekávání, princezna zvedla víko koše a to, co spatřila, ji velmi zklamalo. V koši totiž leželo malé, nemocné a zimou se třesoucí dítě, které trpělo ještě více než princezna. Najednou se v srdci princezny zrodil soucit. Navzdory vlastním bolestem vzala dítě do své náruče a začala se o něj starat. Po dlouhé měsíce princezna neznala nic jiného než péči o dítě, které krmila, hladila, u kterého bděla ve dne v noci, na které se usmívala a ke kterému něžně hovořila, přestože toto všechno bylo doprovázeno její nemalou únavou a bolestmi. Po sedmi letech se stala neuvěřitelná věc. Jednoho rána se totiž dítě začalo smát a chodit. Princezna jej vzala do náručí a začala s ním tančit a zpívat. Tak štastná a krásná nebyla už dlouho. Dokonce si ani nevšimla toho, že je sama uzdravena.
Každý z nás je do jisté míry takovou princeznou. Máme dnes Vánoce, na které, jak věřím, jsme se po všech možných stránkach co nejlépe připravili, abychom si teď mohli už jenom vychutnávat tu takzvanou „vánoční pohodu“. Ovšem, když vstoupíme do našeho nitra, hned zjistíme, že každý z nás má nějaký ten nedostatek, něco mu přece jenom chybí nebo schází. Může to být nemoc, osamělost, strach ze smrti, nejistota jestli budu mít zítra práci, nedorozumění v rodině, problémy s vlastní totožností, nalezením smyslu života a podobě. Toto všechno je prostě v nás, také i dnes. A Bůh si toho všímá, a stejně jako ten moudrý stařec z příběhu, který zná tajemství života, Bůh koná téměř stejnou věc. On totiž klade před nás chudobné a bezbranné dítě na seně a nabízí: „Postarej se o něj a budeš zdravý a šťastný“. A v tom je skutečné tajemství štěstí každého člověka. Když totiž upneš svou pozornost na Ježíše a jeho záležitosti, ty tvoje, které tě dnes děsí, zneklidňují a možná, že i působí bolest, tě opustí, přestanou tě dusit a omezovat. S tímto Božím Dítětem, když jej přijmeš, můžeš v každém životním rozpoložení být opravdu štastný.
Příběh líčí, že princezna byla sice nemocná, ale jinak neobyčejně krásná a moudrá. Občas jsou také princezny vybíravé a trucují, však to známe z pohádek. Ta naše ale byla jiná. Ona přijala odvážný recept na své uzdravení a tím vyhrála svůj život. Je na každém z nás, zdali i my od Boha přijmeme jeho recept na naše zdraví a štěstí.

P. ThLic. Adam Małek, farář

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (328 | 59%)

Děkujeme za Vaši návštěvu a přejeme hezký zbytek dne.

Copyright © 2009 - 2022 Farnost Opava - Komárov a Raduň
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one